To determine the molar mass for any compound, you multiply the molar mass of each element (atomic mass in grams) times its subscript, which represents the number of atoms of that element. Then add the result for each element.
Molar Mass of P4S3
(4 atoms x 30.974g/mol P) + (3 atoms x 32.06g/mol S) =
123.90g/mol P + 96.18g/mol S = 220.08g/mol P4S3
Chat with our AI personalities
The molar mass for tetraphosphorus trisulfide (P4S3) is calculated by adding the atomic masses of each atom in the chemical formula. The Atomic Mass of phosphorus is approximately 31.0 g/mol, and the atomic mass of sulfur is approximately 32.1 g/mol. Therefore, the molar mass of P4S3 is approximately (4 x 31.0) + (3 x 32.1) = 220.3 g/mol.
The molar mass of P in tetraphosphorus hexaoxide is 30.97 g/mol, and the molar mass of the compound is 284.95 g/mol. Therefore, the mass fraction of P in tetraphosphorus hexaoxide is (4 mol x 30.97 g/mol) / 284.95 g = 0.438 or 43.8%.
The molar mass of sulfur is approximately 32.06 grams per mole.
to find molar mass you add the molar mass of the carbons 3(amu)+ molar mass of the hydrogens 8(amu) to find molar mass you add the molar mass of the carbons 3(amu)+ molar mass of the hydrogens 8(amu)
The molar mass of lithium oxide (Li2O) is calculated by adding the molar masses of lithium (Li) and oxygen (O). Molar mass of Li = 6.94 g/mol Molar mass of O = 16.00 g/mol Molar mass of Li2O = 2*(molar mass of Li) + molar mass of O = 2*(6.94) + 16.00 = 14.88 + 16.00 = 30.88 g/mol
helium = 4 molar mass