Hello, the price of jade in today market is $3,000 dollars per ounce... No matter if come from china or any other countrys... Milkly jade it is more valueble; include esmeral green color! Look for any carving, but if it is Olmec or Mayan is more valuable in the world market today; like "Olmec Quartz Aventurine" the only different is the price per carat can cost millons of Dollars! Look for it. Sincerery!
Chat with our AI personalities
WAKE UP U.S.A.! $3000 one Ounce. White Milky Jade. Can cost 40 times more that gold.
White Milky Jade Nephrite cost 1,347 a gram Best quality stone 40 time more value that gold. is time to look in to AMERICA come UP!
White Milky Jade per Ounce it is more that $3,000 Dollars can cost 40 time more that yellow gold metal 24k!
Lower in Jade stones can range around 10 dollars. However, much rarer and higher quality stones can be anywhere up to 10,000 dollars because they are extremely rare and valuable.
The cost of PCP can vary widely depending on location and purity, but generally ranges from $20 to $50 per gram on the street.
A gram of kevlar thread will cost about 50 cents to a dollar. You can normally buy it in spools of thread, that can be used to make vests or hardened clothing.
The cost per gram of strontium can vary depending on factors such as the supplier, quantity purchased, and purity of the substance. In general, the cost of strontium typically ranges from $2 to $5 per gram for research or industrial use.
To find the cost of sterling silver at £9.25 per gram, you would multiply the price per gram (£9.25) by the weight in grams. For example, if you had 10 grams of sterling silver, the cost would be £92.50.
35 grams of copper will cost $200. Since 14 grams cost $80, we can calculate the cost per gram by dividing $80 by 14 to get the cost per gram. Then, we can multiply the cost per gram by 35 to find the total cost for 35 grams.